Pod uslugom finansijskog konsaltinga nudimo:
1. Procenu vrednosti imovine i kapitala
2. Izradu biznis planova
3. Ocenu boniteta
4. Analizu poslovanja
5. Procenu vrednosti akcija
6. Reviziju projekata
1. Procena vrednosti imovine i kapitala
Procena vrednosti imovine, odnosno kapitala predstavlja neophodan korak za donošenje većine važnih odluka menadžmenta pravnog lica. Polazna osnova za svaku procenu predstavlja utvrđivanje knjigovodstvene vrednosti, nakon izvršene finansijske revizije i analize bilansa stanja i bilansa uspeha. Pravno lice se posmatra kao investicioni projekat koji u budućem periodu treba da stabilizuje pozitivne poslovne rezultate. Primenom razvijenih ekonomskih i analitičkih modela, kao i širokog iskustva, naši stručnjaci mogu da ukažu menadžementu pravnog lica na prednosti i mogućnosti za kratkoročno i dugoročno povećanje vrednosti.
2. Izrada biznis planova
Izrada biznis plana se vrši za period od jedne do pet godina i njime se analizira predstojeći poslovni poduhvat. Biznis plan je vrsta elaborata kojim se potencijalnim finansijerima predstavlja namera da se realizuje određeni poslovni poduhvat.
Izrada biznis plana se vrši kada:
- Pravno lice traži spoljne partnere za dokapitalizaciju (akcionari, investitori) jer nema dovoljno finansijskih sredstava
- Kod ulaganja u novi pogon ili rekonstrukciju istog
- Kada preduzetnik otvara novu firmu, tj. počinje sa radom
- Kada pravno lice pristupa reorganizaciji i sl.
- Kada određeni posao pravno lice ne može da isfinansira (jednokratni izvozni posao, osvajanje novog tržišta)
Naši stručnjaci pomažu u izradi biznis plana koji je namenjen kako pravnom licu da vidi da li mu se planirana akcija isplati, tako i investitorima da vide koliki je rizik ulaganja u određeni poslovni poduhvat.
3. Ocena boniteta
Bonitet predstavlja kvalitativni i kvantitativni izraz poslovne sposobnosti pravnog lica i sigurnosti njegovog privređivanja. Bonitet pravnog lica predstavlja sintetizovanu ocenu o finansijskoj stabilnosti, likvidnosti i solventnosti, strukturi kapitala, profitabilnosti, riziku ostvarenja finansijskog rezultata, organizovanosti i rentabilnosti. Bonitet pravnog lica podrazumeva skup materijalnih i formalnih svojstava privrednog subjekta koja ga čine dobrim i sigurnim dužnikom, ali i njegovu materijalnu sigurnost, solventnost, dobru reputaciju u poslovnom svetu, dobru poziciju na tržištu i sposobnost prilagođavanja izmenjenim uslovima poslovanja.
Našom metodologijom vršenja revizije dajemo mogućnost brze dijagnoze, kao i pokušaje terapije kod organizacionih postupaka svih poslovnih funkcija.
4. Analiza poslovanja
Analiza finansijskog poslovanja vrši se na osnovu podataka iz poslovnih knjiga, sa izradom pokazatelja poslovanja (pokazatelji finansijske stabilnosti, likvidnosti, uspešnosti).Nakon osnovu sprovedene analize naši stručnjaci izrađuju predlog mera za poboljšanje Vašeg poslovanja.
5. Procena vrednosti akcija
Cena akcija nepredstavlja samo jednostavan nivo cene na finansijskom tržištu, već označava kvalitet poslovanja i efikasnost upravljanja firmom koja je emitovala akcije. Inače, akcije predstavljaju masovne hartije od vrednosti, izdaju se velikom broju od po nekoliko hiljada primeraka, srazmerno kapitalu firme, odnosno, određenog preduzeća. Pošto cena akcija praktično govori o kvalitetu poslovanja, efektivnosti i efikasnom upravljanju firmom, jasno je da je reč o kompleksnom parametru.
Zakonom o tržištu kapitala i Zakonom o privrednim društvima unete su značajne novine u dosadašnji zakonski okvir kojim je regulisano domaće tržište kapitala. Akcionarsko društvo čije akcije nisu uključene u trgovanje na regulisano tržište, ili se akcijama navedenog društva retko trguje, te se smatraju slabo likvidnim akcijama, kao minimalna cena po kojim se akcije nude na prodaju (odnosno minimalna ponuđena cena) uvodi se najviša vrednost između tržišne, knjigovodstvene ili procenjene vrednosti akcija.
Procenu vrednosti akcija vršimo u skladu sa odredbama navedenih zakona.
6. Revizija projekata
Kriterijumi prihvatljivosti troškova vrlo su rigorozni i potrebno ih je dobro poznavati da bi se opravdala primljena sredstva. Uobičajno je da dobitnik sredstava angažuje revizora radi dostavljanja izveštaja o tome da li su primljena sredstva utrošena u skladu sa propozicijama projekta. Revizor je faktor uspešnog finansijskog izveštavanja o realizaciji projekta.
Naš tim revizora ima višegodišnje iskustvo u sprovođenju revizije troškova projekata finansiranih iz fondova i programa ministartstva privrede Republike Srbije, Mađarske agencije za razvoj izvoza (HEPA) i Pokrajinskog sekreterijata za regionalni razvoj, međuregionalnu saradnju i lokalnu samoupravu APV.